رفتارشناسی حریق (Fire Behavior)

دوره آموزشی رفتارشناسی حریق (Fire Behavior) با مدرک پایان دوره بین المللی

 

حریق چیست؟

آتش‌سوزی یا حریق یکی از قدیمی‌ترین بلایایی است که می‌تواند در زمانی کوتاه، دارایی و سلامتی افراد را به خطر اندازد. بنا به تعریف حریق عبارتست از سوختن مواد سوختنی یا آتشی ناخواسته و در لحظه وقوع از کنترل خارج شده که معمولاً با دود و حرارت و نور توأم است. آتش‌سوزی عبارت از آتشی است که از یک منبع حرارتی در لحظه وقوع کنترل ناپذیر (حادثه) سرچشمه گرفته، یا منبع حرارتی معین کنترل شده‌ای را ترک کرده و با نیروی حرارتی خود گسترش و توسعه یافته باشد. اطفا حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف اطفای حریق حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است. اطفای حریق مهارتی بسیار فنی است که احتیاج به دوره‌های طولانی چه در زمینه‌های عمومی مانند مقابله با آتش و چه در زمینه‌های تخصصی مانند عملیات امداد و نجات دارد. به شخصی که به صورت تخصصی به مهارت‌های اطفای حریق آشناست آتش‌نشان می‌گویند.

 

 

مخاطبان دوره رفتار شناسی حریق

1- آتش نشانان

2- مسئولین ایمنی و بهداشت

 

سرفصل دوره رفتار شناسی حریق

1- انواع سوختن

در آتش نشانی از لحاظ سرعت انجام واکنش سوختن را به سه گروه تقسیم میکنند:

  • سوختن کند: در این نوع سوختن سرعت انجام واکنش به قدری کند است که با چشم غیرمسلح غیرقابل احساس می باشد، مانند زنگ زدن آهن
  • سوختن معمولی: در این نوع سوختن ماده سوختنی به صورت آزاد با اکسیژن هوا ترکیب می شود و نور و حرارت تولید میکند. مانند سوختن یک کبریت
  • سوختن تند: در این نوع سوختن سرعت انجام واکنش به قدری تند است که خطر مرگ ناشی از موج انفجار و اشتعال سریع وجود دارد مانند انفجار گاز مایع

 

2- مثلث آتش

عوامل به وجود آورنده حریق 4 عامل اصلی می باشد که در اصطلاح مثلث حریق نامیده می شود. این چهار عامل شامل: گرما، عامل اکسیدکننده، عامل کاهنده، واکنش زنجیره شیمیایی می باشد.

 

3- اطفاء حریق

باتوجه به مثلث حریق با هرروشی که بتوانیم یکی از اضلاع مثلث را ازآن جدا کنیم منجر به اطفاء حریق خواهد شد. برای مثال برداشتن ضلع اکسیژن (خفه کردن)، برداشتن ضلع حرارت (سردکردن)، برداشتن ضلع مواد سوختنی( جداسازی)

 

4- مکانیزم های انتقال حرارت

روشهای انتقال گرما به شرح زیر می باشند:

  • جابه جایی یا همرفتی
  • رسانایی یا هدایت
  • تشعشع

 

5- بک درفت

اگر درمحیطی کاملا محصور حریقی به وجود آید با گذشت زمان اکسیژن محیط کاهش یافته و گرمای منتقل شده درون آن محیط باعث پیرولیز مواد سوختنی خواهد شد. در این حالت نظر به مثلث حریق دو ضلع بسیارقوی یعنی حرارت و ماده سوختنی محیا خواهد بود و شعله از بین می رود. با ورود آتش نشان یا هرشخص دیگری و باز کردن در یا شکستن پنجره، اکسیژن به محیط تزریق خواهد شد تا جایی که مخلوط گازهای تولید شده داخل در حدود اشتعال خود قرار بگیرند. در این صورت انفجاری بوجود خواهد آمد که میتواند باعث مرگ یا جراحات سنگین شود. این انفجار را بک درفت یا برگشت شعله می نامند.

 

6-( BLEVE ) Boiling Liquid Expanding Vapor explosion

اگر مجاورت یک مخزن حاوی مایعات حریقی اتفاق بیفتد، براثر تشعشع حرارتی جداره سیلندر گرم شده و مایع داخل شروع به جوشیدن میکند. با ازدیاد فشار و کم شدن مقاومت بدنه سیلندر شرایط برای انفجاری مهیب، مهیا میگردد. اگر مایع قابل اشتعال باشد انفجار همراه با گویی بزرگ از آتش و پرتاب خود سیلندر و اشیاء اطراف آن همراه میگردد و اگر مایع داخل آن غیرقابل اشتعال باشد فقط گوی بزرگ آتش به وجود نخواهد آمد ولی بقیه شرایط مانند حالت قبلی است.

 

 

جهت مشاهده سایر دوره ها کلیک نمایید 

 

درباره ما | حریم خصوصی | ثبت شکایت | قوانین سایت

تمامی حقوق این سایت متعلق به HSEARYA می‌باشد.

Designed by TAMDATA

بالا