ایمنی و بهداشت در صنعت گردشگری

دوره آموزشی ایمنی و بهداشت در صنعت گردشگری (Tourism Safety and Health) با مدرک بین المللی - HSE Arya

 

ایمنی و بهداشت در صنعت گردشگری چیست؟

یکی از عوامل مهم در شکوفایی اقتصاد کشور ها صنعت گردشگری است. زمانی که یک گردشگر وارد یک شهر می شود برای گذراندن امور روزانه اعم از اقامت، رفت و آمد در سطح شهر، تفریح و گردش در شهر، دیدن جاذبه های دیدنی از جمله جاذبه های تاریخی که برای ورود به آنها موظف به پرداخت بلیط و هزینه می گردد. بنابر این این هزینه ها می تواند در اقتصاد آن شهر نقش به سزایی داشته باشد. میتوان گفت یکی از عوامل مهم در پیشرفت اقتصادی هر کشور صنعت گردشگری آن و ایجاد شرایط مناسب برای گردشگران می باشد. در صورتی که شرایط مناسب برای گردشگران ایفا نباشد این صنعت می تواند نقش عکس روند اقتصادی کشور داشته باشد. در صورتی که افراد متخصص برای ایفای شرایط مناسب برای گردشگران در کشور وجود نداشته باشند کشور نمیتواند در این صنعت رشد داشته باشد. و بحث ایمنی و بهداشت در این صنعت از ارکان اساسی می باشد که باید مورد توجه خاص قرارگیرد.

 

 

مخاطبان دوره ایمنی و بهداشت در صنعت گردشگری

  • مسئولین صنایع گردشگری
  • متولیان امر در صنعت گردشگری
  • دانشجویان و علاقه مندان مباحث ایمنی
  • دانشجویان و علاقه مندان مباحث گردشگری

 

سرفصل دوره ایمنی و بهداشت در صنعت گردشگری

1- تاریخچه پیدایش و توسعه ایمنی و بهداشت حرفه ای:

پس از انقلاب صنعتی، صنعت و فن آوری رشد چشمگیری داشت اما برخلاف بهبود وضع زندگی، افزایش سطح تولید و راحت تر شدن کارها که ناشی از پیشرفت علمی و فنی بود، مشکلات و و گرفتاری های بسیاری برای انسان بوجود آمد و سبب شد که انسان معاصر در معرض خطرات و تهدیدهای بیشماری قرارگیرد که از جمله میتوان به بیماری ها و حوادث ناشی از کار و کهولت های زودهنگام که در اثر شرایط نامطلوب کاری ایجاد می شوند اشاره کرد.

 

2- تعاریف:

  • در یک تعریف کلی حفاظت صنعتی دانشی بین رشته ای از علوم مختلف است که به بررسی حوادث و اتفاقات محیط کار میپردازد و در مجموع سعی در کاهش صدمات فیزیکی و یبماری های حرفه ای محیط کار دارد.
  • تعریف دیگر حفاظت صنعتی از طریق کمیته مشترک کارشناسان سازمان بهداشت جهانی و سازمان بین المللی کار تحت عنوان بهداشت حرفه ای صورت گرفته است، بهداشت کار یا بهداشت حرفه ای علمی از شاخه بهداشت است که با مسائل بهداشتی و درمانی افرادی که به کارگمارده میشوند سروکار دارند.

 

3- جایگاه حفاظت صنعتی در تولید و عملیات:

در این فصل به بررسی ورودی ها، پردازش، خروجی ها و بازخوردها و... که در جایگاه حفاظت صنعتی نقش اصلی را ایفا می کنند پرداخته می شود.

 

4- فعالیت ها و برنامه های حفاظت صنعتی:

فعالیت های مهم این حوزه شامل: آزمایشات پزشکی قبل از استخدام، معاینات پزشکی دوره ای، معاینات اختصاصی، برنامه های مربوط به بهداشت محیط کار و... می باشد که مفصلا در این بخش توضیح داده شده اند.

 

5- برنامه های حفاظت و ایمنی:

سازمان هایی نظیر دفتر بین المللی و سازمان بهداشت جهانی کلیه امور مربوط به حفاظت صنعتی و بهداشت حرفه ای را کنترل می کند. ازجمله برنامه های مربوط به حفاظت و ایمنی میتوان به حفاظ گذاری دستگاه ها، وسایل حفاظت انفرادی و... اشاره کرد.

 

6- ارگونومی:

حفاظت صنعتی دارای دو بعد است. بعد اول حفاظت صنعتی، جلوگیری از بیماری ها و حوادث شغلی است و بعد دوم، بررسی تطبیقی کار با انسان و در صورت عدم امکان این امر، تطبیق انسان با کار است. این بعد حفاظت صنعتی منطبق بر هدف سوم بهداشت حرفه ای است که مفهوم مرتبط با موضوع ارگونومی است.

 

7- استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای:

در سال 1998 کمیته ای متشکل از انسیتو استاندارد بریتانیا، شرکت های اصلی گواهی دهنده انگلستان و سایر سازمان های بین المللی استاندارد تشکیل شد که هدف آن تهیه و تدوین استاندارد واحدی بود. سری ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای حاصل یکی شدن الگوهای قبلی بوده و استانداردی قابل ممیزی و اخذ گواهینامه می باشند. این استاندارد همچنین برای سازمان ایزو به عنوان ابزار و پایه ای جهت تدوین استانداردی بین المللی در این زمینه به کار می رود.

 

8- ایمنی و بهداشت در صنعت جهانگردی:

ریسک هایی که در حجم وسیع انجام میشوند برجهانگردان و ساکنین اثرات یکسان دارند. جهانگردان همیشه هدف نیستند اما به دلیل اینکه در زمان نامناسبی در مکان نامناسبی قرار گرفته اند مورد هجوم قرارمیگیرند. حفاظت از جهانگردان در این سطح مسئولیت دولت های ملی است و بستگی به این دارد که مقصد چقدر امن است. ازجمله ضعف های سیستم گردشگری در ایران مسائل بهداشتی و ایمنی هتل ها است. هتل ها یکی از اصلی ترین ابزارهای جذب گردشگر می باشند که باید مورد توجه خاصی قرارگیرند.

 

 

 

جهت مشاهده سایر دوره ها کلیک نمایید

 

 

درباره ما | حریم خصوصی | ثبت شکایت | قوانین سایت

تمامی حقوق این سایت متعلق به HSEARYA می‌باشد.

Designed by TAMDATA

بالا