تصفیه فاضلاب صنعتی

 

دوره آموزشی تصفیه فاضلاب صنعتی (Industrial Wastewater Treatment) با مدرک معتبر پایان دوره - HSE Arya

 

فاضلاب صنعتی چیست؟

فاضلاب صنعتی خطرناکترین نوع فاضلاب است و تخلیه فاضلاب صنعتی به محیط زیست میتواند خاک‌ها، دریا‌ها، رودخانه‌ها، منابع آبهای زیر زمینی و در کل تمام محیط زیست را آلوده و با خطری بسیار جدی مواجه نماید. تقریبا تمام صنایع به آب وابسته هستند و فاضلاب صنعتی تولید میکنند از این رو تصفیه فاضلاب صنعتی از اولویت‌های صنایع میباشد که بسیار جدی باید گرفته شود و برای اینکه عمل تصفیه فاضلاب به درستی انجام پذیرد و برای طراحی و ساخت یک سیستم تصفیه فاضلاب کارا و توانمند اول باید بدانیم که با چه نواع فاضلابی سر و کار داریم. فاضلابهای صنعتی میتواند شامل حاصل فعالیتهای صنایع متفاوتی مانند تولید مواد شیمیایی آلی ، کارخانه های تولید انرژی الکتریکی ، صنایع غذایی ، تولید فلزات ، انواع معادن و … باشد.

 

مخاطبان دوره تصفیه فاضلاب صنعتی

1- مسئولین ایمنی

2- کارشناسان محیط زیست

 

سرفصل دوره تصفیه فاضلاب صنعتی

1- تصفیه فاضلاب صنایع لبنی:

درحال حاضر مدیران صنایع لبنی می توانند از دامنه وسیعی از تکنولوژی ها برای تصفیه فاضلاب تولیدی در این صنایع بهره گیرند. قوانین سختگیرانه زیست محیطی و همچنین افزایش هزینه های تامین آب و تصفیه فاضلاب، عزم و انگیزه مدیران را جهت بهبود فرایند تصفیه فاضلاب افزایش داده است. درجه تصفیه به قوانین زیست محیطی کشوری و منطقه ای بستگی دارد. در حالی که عمده کارخانجات بزرگ لبنی دارای تصفیه خانه های اختصاصی بوده و یا در صورت امکان فاضلاب خود را به درون فاضلاب شهری دفع می نمایند، مواردی از دفع فاضلاب به دریا و یا آبیاری مزارع مشاهده می شود. در مقابل، بیشتر کارخانجات کوچک لبنی فاضلاب خود را با استفاده از روش آبیاری مراتع و پخش در سطح زمین تصفیه می نمایند. بنابراین پتانسیل آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی از این طریق وجد دارد. از جمله مواردی که در این فصل به آن پرداخته خواهد شد: روش های تصفیه، پیشگیری از آلودگی، فاضلاب ناشی از فرایندهای مرتبط، گزینه های تصفیه فاضلاب و... می باشد.

 

2- تصفیه فاضلاب صنایع فراوری محصولات غذایی دریایی:

بسیاری از کارخانجات صنایع غذاهای دریایی کوچک هستند و فقط مقدار محدودی از این کارخانجات در مراکز پرجمعیت قرارگرفته اند. درجه آلودگی این فاضلاب ها به شکل بهره برداری از تاسیسات خط فراوری محصولات دریایی بستگی دارد. درجه آلودگی ممکن است پایین، متوسط و یا قوی باشد. فاضلاب حاصل از بهره برداری خط تولید محصولات دریایی حاوی اکسیژن مورد نیاز فعالیت های بیوشیمیایی BOD، چربی، روغن، گریس و ازت بسیار بالا است. تعیین شدت مشکلات ایجاد شده در اثر ورود اینگونه فاضلاب ها به آبهای پذیرنده مشکل است، زیرا اثر آنها به شدت آلودگی فاضلاب، میزان تخلیه فاضلاب و ظرفیت آبهای پذیرنده بستگی دارد. با این حال در هنگام تعیین خصوصیات فاضلاب و تعیین راندمان سیستم تصفیه فاضلاب، پارامترهای کلیدی آلودگی مورد توجه قرار میگیرند. خصوصیات فاضلاب صنایع دریایی، تصفیه اولیه، تصفیه بیولوژیکی، دفع فاضلاب در زمین، ملاحظات اقتصادی تصفیه فاضلاب از جمله مواردی هستند که در این بخش به آنها پرداخته شده است.

 

3- تصفیه فاضلاب صنایع فراوری گوشت:

صنعت گوشت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پسماند آلی در بین صنایع تولید کننده مواد غذایی است. بر اساس تعریف سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا تعریف گوشت عبارت است از محصول تولیدی از کلیه حیواناتی مثل گوساله، گوسفند و... که در مجموعه طیور قرار نمی گیرند. این گوشت ها به گوشت قرمز معروف هستند. این تعریف همچنین محصولاتی نظیر غذاهای پخته شده و ادویه زده شده و غذاهای دودی را نیز شامل می شود. ازجمله مباحث این فصل تجهیزات فرایندسازی و پسماندهای تولیدی، خصوصیات و مقادیر پسماند تولیدی، فرآیندهای تصفیه فاضلاب، پسماند، دفع در زمین و... می باشد.

 

4- تصفیه فاضلاب صنایع فراوری سیب زمینی:

در طی دو دهه گذشته صنعت سیب زمینی در جهان رشد سریعی داشته است. در نتیجه فاضلاب تولیدی در این صنعت افزایش ناگهانی داشته است. حجم زیادی از فاضلاب و پسماندهای آلی تولیدی در این صنعت ناشی از آب مصرفی در مراحل شستشو، پوست گیری و سایر فرایندهای خط تولید در این صنعت است. صنعت سیب زمینی به تولید کننده مقادیر زیادی پسماند آلی معروف است. تصفیه مطلوب فاضلابهای صنایع فراوری سیب زمینی جهت به حداقل رسانیدن اثرات نامطلوب آنها بر محیط زیست ضروری است. کمینه سازی فاضلاب در کارخانه ها، سیستم های تصفیه طبیعی، مصرف زائدات سیب زمینی و... در این فصل مورد بحث قرارمیگیرند.

 

5- تصفیه فاضلاب صنایع نساجی:

صنایع نساجی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب هستند. آب مصرفی در این صنایع دارای کیفیت بالایی است. بنابراین در فرایندهای گوناگون نساجی مقادیر قابل توجهی فاضلاب تولید و و وارد محیط زیست می شود. فاضلاب حاصل از این صنعت حاوی مقادیر زیادی از انواع مختلف رنگ و مواد شیمیایی است و بنابراین یک چالش زیست محیطی بزرگ محسوب می شود. آلودگی اصلی فاضلاب این صنایع مربوط به فرآیندهای رنگرزی و تکمیل آنهاست. زیرا در این فرآیندها اغلب ترکیبات شیمیایی با ساختمان پیچیده مصرف می شوند که دفع آنها در محیط زیست مشکلات زیادی به همراه دارد. شناسایی و طبقه بندی فاضلاب های نساجی، تصفیه فاضلاب نساجی، تصفیه فاضلاب ناشی از فرایندهای رنگرزی، روش های اکسیداسیون پیشرفته و... در این فصل مورد بحث قرار می گیرند.

 

 

 

جهت مشاهده سایر دوره ها کلیک نمایید

 

درباره ما | حریم خصوصی | ثبت شکایت | قوانین سایت

تمامی حقوق این سایت متعلق به HSEARYA می‌باشد.

Designed by TAMDATA

بالا