ایمنی در مخازن ذخیره نفتی (Safety in Oil Storage Tank)

دوره آموزشی ایمنی در مخازن ذخیره نفتی (Safety in Oil Storage Tank) - HSE Arya - با مدرک بین المللی

 

مخزن نفتی چیست؟

مخازن ذخیره (Storage tank) به سازه ‌هایی اشاره می‌ کند که برای نگهداری انواع مایعات در فشار اتمسفر «مخازن اتمسفریک» یا انواع مایعات و علی‌الخصوص گازهای بالاتر از فشار اتمسفر، «مخازن تحت فشار» (pressure vessel)، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تعریف در اغلب کشورها شامل مخازن طبیعی مانند حوضچه ‌ها و تالاب ‌ها نمی‌شود و تنها به مخازن ساخته شده توسط بشر اطلاق می‌شود. مخازن ذخیره اتمسفریک اغلب به شکل استوانه عمودی یا افقی با کف تخت یا مخروطی یا شیب‌دار و سقف ثابت یا شناور طراحی می‌شود. این مخازن به دو دسته زیرزمینی و روزمینی تقسیم می‌شود. مخازن ذخیره اتمسفریک روزمینی اغلب برای ذخیره سیالاتی مانند: بنزین، آب، مواد شیمیایی، سیالات خطرناک و خورنده کاربرد دارد که بر اساس استانداردهای سختگیرانه صنعتی طراحی می‌شود. یکی از استانداردها مورد استفاده متداول برای طراحی و ساخت این مخازن API 650 می‌باشد که توسط مؤسسه نفت آمریکا تدوین شده‌است.

 

 

مخاطبان دوره ایمنی مخازن نفتی

1- کارشناسان ایمنی صنایع نفت و گاز

2- کارشناسان ایمنی فرآیند

 

 

سرفصل دوره ایمنی مخازن نفتی

1- تعاریف:

  • مخزن اتمسفریک: اصطلاح مخزن اتمسفریک به مخازنی گفته میشود که فشار داخلی آنها بیشتراز مقدار وزن سقف نباشد.
  • مخزن سقف شناور: مخازنی هستند که سقف آنها مستقیما بالای سیال حرکت می کند.
  • مخزن سقف ثابت: مخازن روزمینی بدون سقف شناور داخلی هستند که توسط یک سقف فولادی یا گنبدی آلومینیومی پوشیده شده اند.
  • مایع قابل احتراق: مایعی است که نقطه اشتعال آن 8/37 درجه سانتی گراد یا بالاتر باشد.

 

2- حوادث مخزن:

بر اساس مطالعات صورت گرفته برروی حوادث مخازن جهان در طول 40 سال گذشته، بیشترین حوادث در مخازن پالایشگاه ها رخ داده است. مخازنی که بیشترین حادثه بر روی آنها رخ داده است از نوع سقف شناور خارجی بوده اند. ضمنا بیشترین حوادث برروی مخازن حاوی نفت خام اتفاق افتاده است و بیشترین پیامد حادثه از نوع آتش سوزی بوده است.

 

3- آشنایی با مبانی مخازن مواد نفتی و متعلقات آن:

انواع مخازن نفتی اتمسفریک، مکان یابی و الزامات فاصله گذاری مخازن، برچسب گذاری مخازن نفتی، متعلقات مخازن مواد نفتی، منهول ها و دریچه های مخازن، بهره برداری بازرسی تعمیر و نگهداشت مخازن و... در این فصل مطرح می گردنند.

 

4- کنترل و پیشگیری از حریق:

حفاظت و پیشگیری در برابر حریق، یک موضوع مهم در مخازن می باشد. هنگامی که آتش سوزی در مخزن اتفاق می افتد، ممکن است فشار درون مخزن به شدت افزایش یابد و متعاقب آن انفجار اتفاق بیافتد. راه جلوگیری از آتش سوزی در مخازن جلوگیری از بوجود آمدن همزمان سه شرط اصلی ایجاد آتش می باشد. در ادامه این فصل به مباحثی همچون: کنترل بخارات، کنترل منابع جرقه، برنامه های بازرسی و نگهداشت، ضبط و ربط کارگاهی، شناساگر حریق و... پرداخته خواهد شد.

 

5- چک لیست بازرسی مخازن

 

 

 

 

 

جهت مشاهده سایر دوره ها کلیک نمایید 

درباره ما | حریم خصوصی | ثبت شکایت | قوانین سایت

تمامی حقوق این سایت متعلق به HSEARYA می‌باشد.

Designed by TAMDATA

بالا